Close
Listen now to Southern FM

Live Sunday Sessions Schedule

“It started as a very nice way to host artists and bands and to allow them do more than the run of the mill interview and a track or two. But the Live Sunday Sessions became not only a way to give them an opportunity to play but also a fantastic way of letting an artist or group make their own personal musical statement.
We have come a long way since October 2009 with guitar and vocal straight to mic and it is a fairly sophisticated set up these days and the sounds we are now getting out of the diverse and talented visitors we have are pretty damned awesome”.

Here’s the full schedule of artists appearing on our Live Sunday Sessions every Sunday at 4pm.

Interested in being the special guest sometime? e:  [email protected]

To search for a podcast of a previous show, enter the artist’s name and the word podcast into the Search box above.

2017
MAY 14 – UNIVERSAL OUTCAST

MAY 7 – TBA

APR 23 – TBA

APR 16 – SEB CHESNEY

APR 9 – SELKI

APR 2 – TRAVIS WINTERS BAND

FEB 26 – JOHN.S.WILLIAMS

2016

December 18 – Keggin

December 11 – Degrees Of Separation

December 4 – Romeo Knights

November 20 – Tanya George

November 13 – Harry Coulson

October 30 – Astrohym

October 23 – My Echo

October 16 – Double Shot Of Blues

October 9 – Satellite Gods

October 2 – Nicholas Costello

August 21 – Safari Motel

August 14 – Carolyn Oates

August 7 – John.S.Williams

July 31 – Sarah Rzek

July 24 – Chris Commerford Band

July 17 – Tillerman Pete

July 3 – Folk Train

June 26 – Rick Hart & The Sweet Addictions

June 19 – Aine Tyrell

June 12 – Degrees Of Separation

June 5 – Miller

May 29 – Brandon Davey

May 22 – Essy

May 15 – The Mean Times

May 8 – Melody Pool

APR 24 – Liv Cartledge

APR 17 – Ella Hooper

APR 10 – The Weeping Willows

MAR 6 – Cecil B. Fardoulli & The Big Boo

Feb 28 – Seasloth

Feb 21 – Hannah Kate

Feb 14 – Hobo Komodo

Feb 7 – Phonetticut

2015

November 22 2015 – City Of Cool

November 15 2015 – Wild Yabbies

November 1 2015 – Baggage Claim

October 25 2015 – Miss Whiskey

October 18 2015 – King George

October 11 2015 – The Ice Haloes

September 27 2015 – Andy Layfield

August 16 2015 – King George

August 9 2015 – The Ice Haloes

August 2 2015 – Half The Sky

July 26 2015 – Ben Mitchell

July 12 2015 – Chris Cavill

June 28 2015 – DnA

June 21 2015 – City Of Cool

June 14 2015 – Wally Howlett

2014

December 14th – Soul Safari

December 7th – Cryptic Jim

November 30th – Baggage Claim

November 23rd – Airway Lanes

November 16th – Peta Evans-Taylor

November 9th – Andy Layfield

November 2nd – Ben Rogers Instrumental Asylum

October 26th – The Solicitors

October 19th – George Kalpa

October 12th – The Ben Rogers Trio

October 5th – Mercury White

August 24th – September 28th SFL Finals Series LSS in recess during this period.

August 17th – Romeo Knights

August 10th – Devil Monkey

August 3rd – Gretta Ziller

July 13th – Charlotte

July 6th – Damon Smith & The Quality Lightweights

June 22nd – Tracy McNeil Band

June 8th – Gary Soloman

June 1st – Emma McDonald

May 25th – Basket of Mammoths

May 18th – Little Dreamer

May 11th – Andy Phillips & The Cadillac Walk

May 4th – Heloise

April 27th – Veludo

April 20th – The Mondlarks

April 13th – July Days

March 30th – The Blue Hotel

March 9th – Charlotte Goodman

February 23rd – The Broken Sweethearts

February 16th – The Essentials

2013

Nov 24 – Darren Gallagher

Nov 17 – Myyth

Nov 10 – Pacific Blues Union

Nov 3 – Alexandra Pye

Oct 27 – The Elliotts

Oct 20 – Mama Blue and Son

Oct 13 – Deep Street Soul

Oct 6 – Dave Wright & Midnight Electric

Aug 25 – Sara Stone

Aug 18 – Jules Boult

Aug 11 – Jessica Paige 

Aug 4 – Jail Bird Jokers

July 28 – Sunday Chairs 

July 21 – Gossamer Pride 

July 7 – Justin Yap Band

June 30 – Deep Creek Road

June 23 – Dakara Dirt 

June 16 – NO LIVE SUNDAY SESSIONS THIS DAY

June 9 – Lauren Bruce

June 2 – Sarah Stone

May 26 – Carnivale’ OB

May 19 – Saoirse

May 12 – Kooyeh (Live from Bar 114)

May 5 – Matt Katsis

April 28 – Faye Blais

April 21 – Silence & The Sketch

April 14 – The Ivory Elephant

April 7 – Winston

March 31 – Waking Eden

March 24 – James Southwell

March 10 – Stevie Paige

March 3 – King Catfish

February 24 – Return To Youth

February 17 – Jenny Biddle

February 10 – Chloe & Silas

February 3 –  The Twoks

January 27 – Kyle Taylor

January 20 – Alex Formosa Baudo Band

January 13 – Blue Eyes Cry

2012

December 30 – Brightly

December 23 – Michelle Parsons

December 16 – Laura K Clarke

December 9 – Kerryn Fields

December 2 – Tane Emia-Moore

November 25 – Rita Satch Band

November 18 – Blackpool Road

November 11 – Crossing Romeo

November 4 – Maddison Louisa

October 28 – Anthony Young

October 21 – Support Live Music featuring The Twoks

October 14 – Catfish Voodoo

October 7 – Steven Reinhart

September LSS are in recess due to live Southern Football League finals coverage

August 26 – Second Hand Heart

August 19 – Blues Mountain Trio

August 12 – Jessica Paige

August 5 – Joe Matera

July 29 – Matt Katsis

July 22 – Monique Brumby

July 15 – Chris Salce

June 24 – Megan Bernard

June 17 – Alistair Turrill

June 10 – Matthew Fagan

June 3 – Nicolette Forte

May 27 – Jessica Isgro & Unfurled

May 20 – Dallas Frasca

May 13 – Carus Thompson

May 6 – Dakara Dirt

April 29 – The Grace Makers

April 22 – Steve Harley 

April 15 – Kim Boekbinder

April 8 – Circuit 10 

April 1 – While The City Sleeps 

March 18 – MORDIALLOC FESTIVAL

March 11 – Daniel Rolls

March 4 – Jack Dariol 

February 26 – Brooke Taylor

February 19 – Folk Train 

February 12 – The Peep Tempel

2011

December 18th – Bobby.V and friends at The Great Provider

December 11th – Stephen Ward

December 4th – Peter Chapman

November 27th – Shaun Kirk

November 20th – The Drummers Wife

November 13th – Sean Miller

November 6th – The Rockits

October 30th – Eleanor Ng

October 23rd – Emmy Bryce

October 16th – Cindy Van Der Ree

October 9th – Daniel Champagne

October 2nd – Teak (Live at The Nighthawk)

September (in recess SFL Finals Series)

August 28 – Mildsparrow

August 21 – Dreamboogie

August 14 – Destroy She Said

August 7 – Steven Reinhardt

July 31 – Superjuice (Live from Nighthawk)

July 24 – The Weathermen

July 17 – Mr.Black & Blues

July 10 – Merri Creek Pickers

July 3 – Bobby Valentine (Live from The Great Provider)

June 26 – Alex Watts

June 19 – The Bon Scotts

June 12 – Blues Live

June 5 – The Teskey Brothers

May 29 – Tin Alley

May 22nd – Frank Falvo

May 15th – Robert James Kirk

May 8th – Stevie Paige

April 24th – Jade Leonard

April 17th – Pony Girl & the Outsiders

April 10th – The Eternal replayed

April 3rd – The Olivettes

March 27th – Damen Samuel

March 20th – Mordialloc Music Festival – Live all weekend

March 13th – The Kalaharis

March 6th – The Eternal

February 27th – Buried Feather

February 20th – Late Arvo Suns

February 13th – Vitruvian Man

February 6th – None The Wiser

January 30th – This Public Life

January 23th – Reece Dillon & The Jelly Babies

January 16th – The Whole Molko

January 9th – Shaun Kirk

January 2nd – Greg Walsh

2010

December 19th – Simone Gill hosted by Alex

December 12th – Courtney Barnett hosted by Mark

November 21st – The Silence Engine Live From The Bentleigh Festival

November 7th – Ross Royce hosted by Scott

October 31st – Bonjah hosted by The Pres

October 24th – Cold Hiker hosted by Will

October 17th – Leigh Sloggett hosted by TOC

October 10th – The Bipolar Bears hosted by Clem

October 3rd – Mamas Rejects hosted by Trent

August 15 – Matthew Fagan hosted by Scott

August 8 – The Peep Tempel hosted by Mark

July 25 – Heidi Everett and Hotel Echo hosted by Clem

July 18 – Lloyd Spiegel hosted by Mark Missen

July 4 – Sarah Rzek hosted by Mark Missen

June 27 – The Wolfgramm Sisters hosted by Mark Missen

June 20 – Katt Beames and Lucy Gallant hosted by Clem

June 13 – Liz Stringer hosted by Scott Howard

June 6 – Shanakie hosted by Clem

May 30 – Jenny Biddle hosted by Shaun Stokie

May 23 – Merciriva hosted by Trent Everest

May 16 – Deborah Conway hosted by Mark Missen

May 9 – Josh Owen hosted by Clem

May 2 – Celadore hosted by Alex Thompson

April 25 – The Silence Engine hosted by Shaun Stokie

April 11 – Sam Pollard hosted by Mark Missen

April 4 – Ash Jones-Hampton hosted by Alex Thompson

March 28 – Michelle Meehan hosted by Mark Missen

March 21 – Spearmint Fur hosted by Scott Howard

March 7 – Tracey McNeil hosted by Mark Missen

Feb 28 – Skipping Girl Vinegar hosted by Clem

Feb 14 – Extra Terrestrial Duo hosted by Ian Harvey

Feb 7 – Jesse Mitchell hosted by Alex Thompson

Jan 31 – A.J.Steel hosted by Trent Everest

Jan 17 – Vamp hosted by Scott Howard

Jan 24 – Victor Stranges hosted by Ian Harvey

Jan 10 – Tin Alley hosted by Shaun Stokie

Jan 3 – Alison Adriano hosted by Mark Missen

2009

Dec 27 – Dot Coms hosted by Ian Harvey

Dec 13 – Denny Lloyd hosted by Mark Missen

Nov 22 – The Little Stevies hosted by Clem

Nov 15 – Husky hosted by Shaun Stokie

Nov 8 – Michael Barker Trio hosted by Ian Harvey

Nov 1 – Mamas Rejects hosted by Daniel Martin

Oct 25 – Rachel Parkinson hosted by Ian Harvey

Oct 18 – Micaiah hosted by Mark Missen

Oct 11 – The Silence Engine hosted by Daniel Martin

Oct 4 – Tyla Bertolli hosted by Shaun Stokie

Be Sociable, Share!